Artykuł pochodzi ze strony www.info-kuchnia.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-kuchnia.pl/artykul,id_m-100443,t-polacy_wybieraja_kuchnie_w_ksztalcie_l.html
Informacja prasowa / Data: 2015-06-08

Polacy wybierają kuchnie w kształcie L

Informacja prasowa

Wygodne rozmieszczenie stref roboczych i możliwość zagospodarowania nawet wąskich pomieszczeń to atuty zabudowy kuchennej w kształcie litery L, którą – jak wynika z badań – preferuje 70% Polaków. Firma KAM, producent mebli z Milejewa, potwierdza, że to bardzo funkcjonalny układ, a możliwość wyboru różnych typów szafek narożnych ułatwia projektowanie funkcjonalnej zabudowy.

Zalety mebli kuchennych w kształcie L

"Zabudowa w kształcie litery L to bardzo funkcjonalny układ, który pozwala zaprojektować wygodną kuchnię nawet w bardzo małych pomieszczeniach" -potwierdza Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM.

"Zgodnie z zasadami, które mają ułatwić pracę w kuchni, w jednym rogu umieszczamy lodówkę, za nią zlew, następnie dużą powierzchnię roboczą. Na drugiej ścianie możemy wówczas zaplanować miejsce na płytę grzewczą i piekarnik"

Zabudowa kuchenna w kształcie litery L posiada jeszcze jedną zaletę – uniwersalność. Jest doskonałym rozwiązaniem zarówno do przestrzeni zamkniętych, jak i otwartych. W przypadku tych drugich stwarza dalsze możliwości aranżacji – można ją połączyć z jadalnią lub salonem.

Fot. KAM  Zabudowa kuchenna w kształcie litery L jest doskonałym rozwiązaniem zarówno do kuchni zamkniętych, jak i otwartych, gdzie można ją połączyć z jadalnią lub salonem. Tu doskonale prezentuje się z frontami Olivia o rysunku drewna 

Narożnik - newralgiczne miejsce w zabudowie

Nawet najlepsze rozwiązania można jednak „zepsuć” i spowodować, że dobrze zaplanowana kuchnia nie będzie funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. O czym więc warto pamiętać?

"Jedną ze słabych stron zabudowy kuchennej w kształcie litery L jest na pewno narożnik, dlatego trzeba go bardzo dobrze zagospodarować" – przyznaje Alicja Gajewska.

"Schylanie się i sięganie po najdalej położone w szafce narożnej przedmioty może okazać się bardzo męczące, dlatego warto zaplanować w tym miejscu specjalne szuflady, albo specjalne systemy półek obrotowych".

Firma KAM opracowała autorskie rozwiązanie do swoich kuchni, pozwalające zwiększyć funkcjonalność i w pełni wykorzystać przestrzeń szafek narożnych. Jest to korpus szafki narożnej z pojemnymi szufladami, których fronty są ułożone pod kątem 90 stopni. W ten sposób ogromna przestrzeń szafki narożnej jest optymalnie wykorzystana, a dostęp do jej zawartości jest bardzo ergonomiczny.

Polecanym rozwiązaniem są również półki obrotowe, wykorzystujące całą dostępną powierzchnię szafki albo kosze cargo, które można "wyciągnąć" z szafki narożnej.

 Fot. KAM Funkcjonalny układ w kształcie litery L połączony z zabudową pod sam sufit to optymalne rozwiązanie w przypadku zabudowy kuchennej. Na zdjęciu przykład aranżacji KAMduo XL

Propozycja dla małych kuchni

W przypadku małych kuchni zabudowa w kształcie litery U jest bardzo przytłaczająca.

Jak zatem – pozostając przy układzie L – zmieścić w kuchni wszystkie potrzebne sprzęty, naczynia i żywność?

"Warto zabudować choć jedną ścianę kuchni pod sam sufit" – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel.

"W przypadku kuchni wykonywanych na zamówienie jest to jednak drogie rozwiązanie, ale są już na rynku nasze kuchnie KAMduo XL oraz Olivia Soft, których szafki górne w standardzie są o 28 cm wyższe. Wystarczy skompletować swój zestaw, a zyskamy nawet 40% więcej powierzchni do przechowywania, a cena będzie o wiele niższa niż u stolarza.

Fot. KAM  Wygodnie rozmieszczone strefy robocze i wyższa zabudowa górna, która teraz jest dostępna również w modelu Olivia Soft

Źródło: Spółka Meblowa KAM