Artykuł pochodzi ze strony www.info-kuchnia.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-kuchnia.pl/artykul,id_m-100433,t-jaki_jest_prawdziwy_obraz_wspolczesnych_kuchni.html
Informacja prasowa / Data: 2015-01-22

Jaki jest prawdziwy obraz współczesnych kuchni?

Informacja prasowa

Firma Hettich prowadzi sondaże rynku, weryfikuje użyteczność produktów, przeprowadza badania w kierunki innowacji, monitoruje trendy. Tym razem skupiono się na kuchni: jakie są potrzeby konsumentów? W jaki sposób kuchnie są użytkowane, jakie stosowane są  w nich okucia meblowe? Gdzie mogą kryć się nowe obszary wymagające zaoferowania nowych rozwiązań? 100 kuchni - 100 odpowiedzi na ważne pytania.

W kompleksowym badaniu udział wzięło 100 użytkowników z Niemiec, Hiszpanii, Szwecji i Turcji, którzy odpowiadali na pytania dotyczące ich kuchni.

Oprócz podania ogólnych danych, takich jak wiek kuchni, jej wielkość i wygląd, ankietowani pytani byli również o sposób zagospodarowania wnętrza mebli, a także o to, co jeszcze chcieliby widzieć w swojej kuchni.

Wyniki

Z badań wynika, że powierzchnia kuchni ma średnio 13,5 metrów kwadratowych.

Aż 40% ma kształt litery L.

Statystyczna kuchnia respondenta składa się z:

  • czterech szafek wiszących,
  • pięciu szafek dolnych,
  • szafki wysokiej.

W każdej z nich zastosowano średnio dziewięć szuflad oraz siedem drzwiczek na zawiasach.

Fot. Hettich Najbardziej popularnym systemem zagospodarowania szafek dolnych są szuflady

Akcesoria meblowe, rozumiane jako szuflady, prowadnice, zawiasy zostały przez respondentów uznane za bardzo ważne, a poziom satysfakcji z ich użytkowania jest bardzo wysoki (nie wskazali żadnych wad czy podstaw do reklamacji, co wskazuje na wysoką jakość stosowanych rozwiązań).

Z badań wynika, że 35% produktów i przedmiotów jest przechowywanych w szufladach, dlatego też znalazły się one na szczycie listy życzeń respondentów.

90% respondentów stwierdziło, że  jest to dla nich preferowany sposób zagospodarowania szafek dolnych.

Fot. Hettich W systemach drzwi przesuwnych tkwi spory potencjał, jeśli chodzi o sposób otwierania szafek górnych

W przypadku szafek wiszących, 65% badanych woli stosować drzwiczki na zawiasach a aż 20% drzwi przesuwne, choć tylko cztery kuchnie na sto były rzeczywiście w takie drzwi wyposażone, co ujawnia spory rynkowy potencjał w tym zakresie.

Zapytani o to, co im się najbardziej podoba w stosowanych obecnie akcesoriach meblowych (szczególnie szufladach czy zawiasach),  respondenci wskazywali na aspekty praktyczne.

W przypadku szuflad wymieniali takie zalety jak: "dużo miejsca", "trwałość", "łatwe otwieranie", a w przypadku zawiasów "trwałość" i "funkcjonalność".

Jeśli chodzi o drzwi przesuwne, dużą wagę przywiązywano nie tylko do aspektów użytkowych, ale również do efektywnego wykorzystania przestrzeni oraz wyglądu.

Źródło: Hettich