www.info-kuchnia.plwww.info-kuchnia.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Meble kuchenne Architektura kuchni Sprzęt AGD Naczynia Poza kuchnią Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kuchenki Lodówki Zmywarki Mały sprzęt AGD Zlewy Dekoracje kuchenne Inne tematy kuchenne Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Kupujemy kuchenkę gazową

Autor: Info-Kuchnia / Data: 2009-05-20

Cechą charakterystyczną kuchenek gazowych jest to, że zarówno płyta grzewcza, jak również piekarnik zasilany jest gazem ziemnym (gaz z sieci) lub propan butanem (gaz z butli). Dokonując zakupu kuchenki należy zwrócić uwagę do jakiego gazu przystosowany jest wybrany model. W zasadzie każdą kuchenkę można przystosować do gazu, który dostarczany jest do mieszkania. Wymiany dysz w palnikach - bo na tym polega dostosowanie urządzenia do posiadanego gazu - oraz podłączenia kuchenki do instalacji gazowej powinien dokonać uprawniony instalator. Zaleca się sprawdzenie szczelności wykonanych połączeń.

Opis urządzenia

Najpopularniejsze kuchenki posiadają zwykle cztery palniki gazowe różnej wielkości: jeden duży, jeden mały oraz dwa średniej wielkości. Szerokość płyty grzewczej wynosi wtedy 50-60 cm. Różne wielkości palników pozwalają na bardziej ekonomiczne wykorzystanie kuchenki w zależności od wielkości używanych garnków. Występują również kuchenki o mniejszej liczbie palników np. dwa, szerokość płyty wynosi ok. 30 cm, oraz większej liczbie – np. pięć lub sześć, a szerokość płyty grzewczej 70-90 cm. Można również znaleźć urządzenia wyposażone w nietypowe palniki np. o dużej mocy i podwójnym lub potrójnym płomieniu, idealny do gotowania w dużych garnkach i naczyniach typu WOK.

Istotne z punktu widzenia użytkownika może być również rozmieszczenie palników na płycie grzejnej. Przy wyborze trzeba się kierować przyzwyczajeniami oraz wielkością najczęściej używanych garnków. Płyty gazowe mogą być stalowe, emaliowane, ceramiczne lub szklane. Dobór płyty to raczej kwestia gustu, ponieważ ich trwałość jest podobna. Trzeba jednak pamiętać, że materiał z jakiego wykonana jest płyta, ma wpływ na cenę urządzenia. Najdroższa jest płyta ceramiczna. Garnki ustawiane są na rusztach żeliwnych lub emaliowanych. W porównaniu z rusztem emaliowanym, ruszt żeliwny jest cięższy, dłużej trzyma ciepło i jest trwalszy. Wielkość rusztu decyduje o jego funkcjonalności oraz ma znaczenie dla utrzymania go w czystości. Ruszt jednoczęściowy, a więc o dużych wymiarach jest najmniej wygodny. Ruszty dwuczęściowe, a nawet pojedyncze, nad każdym palnikiem są wygodniejsze w użytkowaniu oraz myciu.

Piekarnik w kuchenkach gazowych zasilany jest gazem. Najczęściej pojemność piekarnika wynosi 52-60 litrów. Zwykle palnik gazowy umieszczony jest w jego dolnej części. W tego typu piekarnikach bardzo dobrze pieką się potrawy, których powierzchnia zewnętrzna powinna być dobrze przypieczona np. pasztety. Również dobrze wypiekają się w nich ciasta. Piekarniki gazowe mogą być wyposażone w rożen obrotowy oraz grill (opiekacz), a także w opiekacz elektryczny. Sterowanie piekarnikiem może odbywać się mechanicznie poprzez pokrętło umieszczone na froncie kuchenki lub przy użyciu programatora elektronicznego, który umożliwia ustawienie automatycznego wyłączenia palników gazowych oraz piekarnika o określonej porze. Również przy pomocy programatora można ustawić czas pieczenia potrawy.

W celu łatwiejszego utrzymania piekarnika w czystości stosuje się emalie łatwoczyszczące, dzięki czemu tłuszcz nie przywiera do jego ścianek. Piekarnik może być wyposażony w różne blachy do pieczenia oraz półki siatkowe, które przesuwają się na prowadnicach. Najprostsze prowadnice to wytłoczenia wykonane na bocznych blachach piekarnika. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia powierzchni emaliowanej, a ponadto możliwe jest wypadnięcie blachy do pieczenia z prowadnic. Jest to rozwiązanie najtańsze. Lepszym rozwiązaniem są specjalne drabinki instalowane wewnątrz piekarnika, które nie niszczą emalii i można je zdemontować do mycia piekarnika. Piekarniki mogą mieć zainstalowane oświetlenie, co pozwala na bieżącą obserwację pieczonej potrawy, bez otwierania drzwi.

W zależności od ceny urządzenia producenci wyposażają swoje produkty w dodatkowe udogodnienia usprawniające jego pracę. Niektóre modele kuchenek posiadają wbudowane minutniki, które pozwalają na ustawienie czasu przygotowania potrawy, co jest sygnalizowane sygnałem dźwiękowym. Minutniki mogą być mechaniczne lub elektroniczne. Często stosowanym udogodnieniem są zapalarki elektryczne. Może to być zapalarka uruchamiana oddzielnym przyciskiem, jednak wygodniejsza jest zapalarka sprzężona z pokrętłem uruchamiającym palnik. W chwili otwarcia palnika następuje przeskok iskry elektrycznej i zapłon gazu. W celu zabezpieczenia płyty grzewczej, gdy kuchenka nie jest używana, niektóre modele wyposażone są w opuszczaną pokrywę. Niekiedy pod piekarnikiem znajduje się szuflada, w której można przechowywać naczynia.

Wady i zalety kuchenek gazowych

W czasie spalania gazu powstaje duża ilość tłustego osadu, który brudzi ruszt kuchenki, garnki, szafki kuchenne oraz ściany kuchni. I to jest największa wada tych urządzeń. Niestety łatwo można spalić przygotowywaną potrawę. Również do wad można zaliczyć warunki, które powinno spełniać pomieszczenie w którym pracuje urządzenie gazowe (sprawna wentylacja), a także regulowane przepisami usytuowanie kuchenki.

Niewątpliwą zaletą jest możliwość szybkiego zareagowania na zbyt wysoką (lub niską) temperaturę występującą podczas gotowania. Wystarczy zmniejszyć lub zwiększyć wielkość płomienia palnika i prawie natychmiast następuje zmiana temperatury potrawy. Kuchenka gazowa to najtańsze w zakupie oraz użytkowaniu urządzenie do gotowania.

Instalacja oraz bezpieczeństwo użytkowania kuchenki gazowej

Montażu urządzenia powinien dokonać uprawniony instalator. Ponadto kuchnia powinna spełniać warunki dla pomieszczeń, w których pracuje urządzenie gazowe, a najważniejsze z nich to sprawna wentylacja. Należy zwrócić uwagę, aby dysze palników były dostosowane do rodzaju gazu w instalacji. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się dokonywanie przeglądów urządzenia oraz instalacji gazowej na szczelność raz w roku. Niektóre urządzenia mogą posiadać zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Jego działanie polega na odcięciu dopływu gazu, w przypadku zgaśnięcia płomienia w palniku. Taka sytuacja może zaistnieć, gdy gotowana potrawa wykipi lub nastąpi samoczynne zgaszenie płomienia.

Bezpieczne użytkowanie kuchenki gazowej zagwarantuje bezwzględne dostosowanie się użytkownika do instrukcji obsługi, która musi być dołączona do każdego urządzenia.

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Kupujemy lodówkę

Kupujemy lodówkę

Lodówka to jeden z ważniejszych elementów w naszej kuchni. Ładny, estetyczny wygląd może pozytywn... » ...więcej
Rodzaje kuchenek

Rodzaje kuchenek

Niezbędnym urządzeniem, które musi znajdować w każdej kuchni jest kuchenka. W sprzedaży znajdują ... » ...więcej
Wentylacja kuchni, to czyste powietrze w domu

Wentylacja kuchni, to czyste powietrze w domu

Kuchnia, to jedno z pomieszczeń, w którym powstają różneg... » ...więcej
Kuchnia bezpieczna dla dziecka

Kuchnia bezpieczna dla dziecka

Równoczesne przygotowywanie obiadu i opieka nad dzieckiem to zadanie niełatwe. Wystarczy chwila n... » ...więcej
Wiosenna promocja wyposażenia kuchni

Wiosenna promocja wyposażenia kuchni

Choć święta jeszcze przed nami, marka Mastercook już rozd... » ...więcej
Jak wybrać wigilijnego karpia?

Jak wybrać wigilijnego karpia?

Większość z nas nie wyobraża sobie wigilijnej kolacji bez karpia. Co więcej, przepisów na jego po... » ...więcej
Nowe płyty modułowe do kuchni

Nowe płyty modułowe do kuchni

Przy odrobinie wyobraźni i z pomocą odpowiednich urządzeń Twoja kuchnia może stać się mistrzowsko... » ...więcej
Polecamy porady
Regulacja płomienia palnika kuchenki gazowej

Regulacja płomienia palnika kuchenki gazowej

Podczas gotowania na kuchence gazowej, warto z... » ...więcej
Wykorzystaj mroźne dni do walki z roztoczami

Wykorzystaj mroźne dni do walki z roztoczami

Arktyczne, mroźne powietrze to sprzymierzeniec w walce z ... » ...więcej
Strona główna - Meble kuchenne - Architektura kuchni - Kuchenny sprzęt AGD - Naczynia kuchenne - Poza kuchnią - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery