www.info-kuchnia.plwww.info-kuchnia.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Meble kuchenne Architektura kuchni Sprzęt AGD Naczynia Poza kuchnią Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kuchenki Lodówki Zmywarki Mały sprzęt AGD Zlewy Dekoracje kuchenne Inne tematy kuchenne Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Jak czytać gwarancję sprzętu AGD?

Informacja prasowa / Data: 2012-05-02

Małe i duże sprzęty AGD – korzystamy z nich na co dzień i mamy w domu co najmniej kilka. Niezależnie od tego, czy kupujemy nową chłodziarko-zamrażarkę, wymieniamy pralkę, czy sprawiamy sobie nowy odkurzacz, zawsze warto zwrócić uwagę na podstawowe informacje zawarte w gwarancji urządzenia. Jak się okazuje jest w nich wiele punktów z „gwiazdką”, które zwalniają producenta od odpowiedzialności za naprawę.

Przyzwyczajeni do długiej żywotności urządzeń w PRL-u często nie zdajemy sobie sprawy, że obniżona trwałość sprzętu AGD to często celowy zabieg producentów.

Fot. SEBO

Ponadto rosnący odsetek części, a nawet całych urządzeń produkowanych na Dalekim Wschodzie, bezpośrednio wpływa na jakość sprzętów, które oferują nam sklepy.

Niestety, jak pokazuje praktyka, najczęściej zaczynamy czytać gwarancję dopiero w momencie awarii. To błąd, który często kosztuje nas niepotrzebne nerwy, a przede wszystkim dodatkowe pieniądze.

Ponadto naszą nieświadomość w zakresie funkcjonowania gwarancji oraz usługi serwisowania często wykorzystują nawet najwięksi producenci.

Cena urządzenia = zakup + koszty serwisu

Decydując się na zakup dowolnego artykułu gospodarstwa domowego nie zdajemy sobie sprawy, że warunki gwarancyjne to równie istotna kwestia, co jakość wykonania, parametry techniczne i cena, ponieważ dopiero suma tych wszystkich czynników daje nam pełny obraz urządzenia, które kupujemy.

Co najmniej 2 lata gwarancji

Według polskiego prawa gwarancja na każde urządzenie AGD musi obejmować całe urządzenie i obowiązywać co najmniej 24 miesiące.

Niestety krótszy termin obowiązywania lub wyłączenie z 2-letniej gwarancji poszczególnych elementów sprzętu to jedna z najbardziej podchwytliwych praktyk, które zdarzają się na rynku.

Gwarancja na części zewnętrzne …

Wszelkie akcesoria, rury, elastyczne przewody, teleskopy czy kółka to – mimo, że są integralnymi częściami urządzenia – często te elementy sprzętu, których nie obejmuje gwarancja.

Przy takich warunkach możemy odnieść wrażenie, że zostaje jedynie obudowa odkurzacza, którą można uszkodzić mechanicznie. I tu uwaga. Tego typu uszkodzeń, ze względu na nieprawidłowe użytkowanie, znowu gwarancja nie obejmuje!

… i wewnętrzne

Pozostaje nam silnik, którego wadliwe działanie może być faktycznie uznane za usterkę, jednak pod szeregiem warunków.

Najczęściej jest tak, że dopiero gdy dokładnie wczytamy się w warunki gwarancji udzielonej na dopiero co zakupione urządzenie, okazuje się, że praktycznie żaden element czy część nie jest nią objęta.

Zatem zwracajmy szczególną uwagę na precyzyjne ujęcie w karcie gwarancyjnej, na które elementy urządzenia udzielona jest gwarancja i czy obejmuje najczęściej usterkowe części.

Ubezpieczenie to nie gwarancja

Pamiętajmy również, że wydłużenie gwarancji, które często proponują sklepy, w istocie jest jedynie wykupieniem ubezpieczenia od usterki i działa na zasadzie polisy ubezpieczeniowej.

Dodatkowo, najczęściej jej wypłaty musimy później dochodzić samodzielnie.

10 lat gwarancji!

Jakość oferowanych przez danego producenta urządzeń można bardzo łatwo poznać po okresie gwarancyjnym, który obejmuje dany sprzęt.

Najlepsze marki, przekonane do swoich produktów, nie boją się dłuższych okresów gwarancyjnych.

Fot. SEBO

Na przykład SEBO oferuje gwarancję na 5 lat, z możliwością przedłużenia jej nawet do 10 lat, i to w ostatnim dniu obowiązywania poprzedniej! Gwarancja SEBO obejmuje również wszystkie akcesoria, w tym dysze, rury itp. Co ważne, jest to przedłużenie okresu prawdziwej gwarancji producenta do 120 miesięcy, a nie ubezpieczenie!

Nowy standard na rynku profesjonalnym

Zdecydowana większość urządzeń profesjonalnych dostępnych na polskim rynku podlega – wymaganej przez Polskie prawo – gwarancji na okres 12 miesięcy.

Ponadto często aby ją utrzymać producenci wymagają np. przeprowadzania w tym czasie kilku płatnych, obowiązkowych przeglądów.

Obecnie w Polsce można już znaleźć urządzenia, które objęte są tzw. gwarancją typu Parts & Labour, czyli taką, która obejmuje absolutnie wszystkie komponenty i akcesoria urządzenia. Warto zwrócić uwagę na takie marki, jak np. SEBO. Oferuje ona w standardzie gwarancję na całe urządzenie na 2 lata, z opcją przedłużenia jej nawet do 5 lat!

Serwis = komfort

Jeżeli przyjrzeliśmy się i sprawdziliśmy dokładnie gwarancję, warto jeszcze zwrócić uwagę na sposób serwisowania naszego sprzętu.

Pamiętajmy, że w zależności od producenta różnią się również sposoby naprawy usterek. Najczęściej wadliwe urządzenia oddaje się bezpośrednio do punktu zakupu lub – w przypadku większych gabarytowo sprzętów – serwisant przyjeżdża do klienta, by naprawić awarię.

Wybieraj gwarancję „door to door”

Obecnie na rynku są już dostępne urządzenia, których producenci oferują usługę serwisu „door to door”.

Dzięki temu każdy klient może – na koszt producenta – wysłać za pomocą kuriera uszkodzony sprzęt do serwisu, a naprawione urządzenie wraca tą samą drogą.

Tego typu rozwiązanie to nie tylko komfort, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa i jakości dla każdego klienta.

Szczegółowe informacje o produktach SEBO można znaleźć na stronie internetowej producenta www.sebopolska.pl.

Niemiecka firma SEBO powstała w 1978 r. i jest jednym z największych i najbardziej znanych na świecie producentów wysokiej klasy odkurzaczy pozycjonowanych w segmencie premium. Firma posiada ponad 300 innowacyjnych patentów technologicznych i jest producentem odkurzaczy pod marką własną oraz dla wielu innych znanych firm. Od lat działa na takich rynkach jak USA, Wielka Brytania, Japonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rosja czy Australia. Odkurzacze charakteryzują się zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi, jak m.in.: brak wyrzutu powietrza, 3-stopniowy system filtracji czy elektro akcesoria. Wszystkie urządzenia SEBO dostępne na polskim rynku mają rekomendację British Allergy Foundation jako produkt doskonały dla osób cierpiących na alergie.

Źródło: www.globalbrand.pl

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Letnia  promocja sprzętu marki Mastercook

Letnia promocja sprzętu marki Mastercook

Najnowsza promocja urządzeń do zabudowy marki Mastercook ... » ...więcej
AGD dla zabieganych - jak przyspieszyć obiad

AGD dla zabieganych - jak przyspieszyć obiad

Osoby, które mają mało czasu na gotowanie obiadu wcale ni... » ...więcej
AGD dla kibica - jak nie pokłócić się z żoną podczas meczu

AGD dla kibica - jak nie pokłócić się z żoną podczas meczu

Zagorzali kibice już szykują sobie miejsce na kanapie i r... » ...więcej
Wiosenne porządki w AGD

Wiosenne porządki w AGD

Są miejsca w domu, które często pomijamy w trakcie rutynowego sprzątania. W tych zakamarkach, kor... » ...więcej
60 dni na zakochanie  – weź sprzęt AGD na próbę

60 dni na zakochanie – weź sprzęt AGD na próbę

Poszukujesz nowej pralki, ale nie masz pewności, czy ta k... » ...więcej
AGD dla singla

AGD dla singla

Szacuje się, że w Polsce mieszka obecnie 5 milionów singli, a ich liczba w najbliższych latach bę... » ...więcej
Sposoby oszczędzania energii i wody podczas użytkowania AGD

Sposoby oszczędzania energii i wody podczas użytkowania AGD

Dlaczego stara lodówka może zużywać więcej prądu niż nowa... » ...więcej
Polecamy porady
Wykorzystaj mroźne dni do walki z roztoczami

Wykorzystaj mroźne dni do walki z roztoczami

Arktyczne, mroźne powietrze to sprzymierzeniec w walce z ... » ...więcej
Regulacja płomienia palnika kuchenki gazowej

Regulacja płomienia palnika kuchenki gazowej

Podczas gotowania na kuchence gazowej, warto z... » ...więcej
Strona główna - Meble kuchenne - Architektura kuchni - Kuchenny sprzęt AGD - Naczynia kuchenne - Poza kuchnią - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery